Aster alpejski - wspaniały do ogrodu!

Aster alpejski - wspaniały do ogrodu!

Aster alpejski - skąd pochodzi?

Aster alpejski jest byliną występującą rzadko w naturze w stanie dzikim. Są to górzyste tereny Europy, Azji oraz w Ameryki Północnej. Najwyższe miejsce, w którym spotyka się Astra alpejskiego w naturze to Mont Blank, ale z tej południowej, cieplejszej strony. W naszym kraju w stanie dzikim astra alpejskiego spotkać można jedynie w Tatrach i w Pieninach i to raczej wtedy, kiedy wiemy gdzie go szukać. Nie wolno go zrywać, gdyż znajduje się pod ochroną.

Charakterystyka astra alpejskiego

Aster jest też rośliną uprawną, jest uprawiany jako ozdobna, pięknie kwitnąca bylina do ogródków skalnych oraz na niskie rabaty. Można też sadzić astra alpejskiego w doniczkach do ozdoby balkonów i tarasów, nie jest wymagający w uprawie, a niezwykle dekoracyjny. Jest rośliną wieloletnią, odporną na mróz. Najczęściej rośnie w kępkach.

W rodzinie astrowatych Aster alpejski należy do jej najniższych przedstawicieli – wysokość waha się pomiędzy 15-30 centymetrów. Łodyga mocna, może się wznosić, albo płozić. Liście podłużne, zielone, o jednorodnych brzegach. Wszystkie liście są w charakterystyczny sposób owłosione. Kwiaty w kształcie języczków w kolorze niebieskim, fioletowym lub białym, środki rurkowate w żółtym kolorze. Żółte, środkowe to są kwiaty męskie, a zewnętrzne fioletowe, białe i niebieskie języczki, to są kwiaty żeńskie. Kwiatki nie są duże (średnica to zaledwie 4 centymetry), ale występują bardzo gęsto, tworząc jakby kwietny dywan. Koszyczek kwiatowy ma kształt gwiazdy, stąd też pochodzi nazwa rośliny, bo Aster w starogreckim języku oznacza właśnie gwiazdę. Aster alpejski kwitnie bardzo długo i bardzo obficie, szczególnie na stanowiskach mocno nasłonecznionych, bo takie najbardziej lubi. W zależności od rodzaju aster alpejski kwitnie od maja do końca czerwca, są też odmiany, które podobnie jak większość astrowatych kwitnie pod koniec lata.

Rozmnażanie tej byliny następuje przez podział, po prostu oddziela się część kęp, w jakiej astry alpejskiej rosną i wysadza w inne miejsce. Takie uszczuplanie kęp ma pozytywny wpływ na bylinę, powoduje jej regenerację. W naturze rozmnażanie następuje z nasion, bo bylina jest wiatrosiewna. W uprawie też można uzyskać sadzonki z nasion, ale jest to bardziej pracochłonne, gdyż nasiona długo kiełkują, wysiewa się je w inspektach w lipcu, do gruntu we wrześniu.

Dlaczego warto uprawiać astra alpejskiego w ogródku?

Astra alpejskiego bardzo łatwo uprawiać- to roślina odporna, mrozoodporna, nie wymaga bogatej gleby. Najlepiej by gleba była o obojętnym odczynie, ważne jest natomiast stanowisko, jeśli chcemy długiego i obfitego kwitnienia, wybierzmy stanowisko mocno nasłonecznione.

Pielęgnacja polega na odchwaszczaniu i regularnym podlewaniu, zwłaszcza w okresie upałów. Jeśli aster alpejski nie dostanie dostatecznej ilości wody, to wskutek szybkiego osłabienia rośliny, kwitnienie będzie mniej obfite i o wiele krótsze. Uprawa tej byliny nie wymaga specjalnego nawożenia, dopuszczalne są jedynie małe ilości nawozów wieloskładnikowych dawkowane poza okresem kwitnienia. Przy nawożeniu trzeba bardzo uważać na azot (wchodzi w skład większości nawozów), bo bardzo łatwo jest przesadzić, a nadmiar azotu szkodzi bylinie i może szybko przełożyć się na problemy z kwitnieniem.

 

Nowoczesny dom

ul. Piękna 5 25-415 Kraków

522-310-428

kontakt@e-projektydomow.pl