Samodzielna budowa domu - z czym się wiąże?
W tym wypadku musimy uwzględnić dużo czynników. Po pierwsze - czas. Czy dysponujemy odpowiednią ilością czasu i osobami, które będą nam pomagać w budowie?
Bardzo wielu czynności nie sposób zrobić w pojedynkę, chociaż oczywiście zatrudnienie jednego - dwóch fachowców do pomocy i stawianie wspólnie z nimi domu z pewnością będzie korzystniejsze finansowo niż nieuczestniczenie. Inna sprawa, że w takim wypadku na pewno robotnicy będą lepiej pracować ("pańskie oko konia tuczy"), a ponadto będziemy mieli stały nadzór. Stawianie własnego domu ze swoim własnym udziałem, jest też niewątpliwie dużą satysfakcją.
Jakie więc są minusy samodzielnego budowania domu?
Przede wszystkim, musimy policzyć swój czas. Czy nasz czas jest więcej warty na budowie, niż czas, który możemy poświęcić na pracę, a zapłatę z niej przeznaczyć na opłacenie ekipy budowlanej?
W 90% przypadków oczywiście będzie się to opłacać, ponieważ ze względu na wysokie koszty pracy w Polsce, tak naprawdę za swoją wypłatę jesteśmy w stanie (wg. przybliżonych szacunków) kupić jedynie 1/3 cudzej pracy. Gdy pracujemy samemu, nie jesteśmy obciążeni tymi kosztami. Musimy wszak wziąć poprawkę na to, iż jeśli jesteśmy niedoświadczeni, z pewnością będziemy pracowali wolniej niż fachowiec, który ma kilkanaście lat doświadczenia. Może to zostać wyrównane, poprzez fakt, że my mamy zdecydowanie większą motywację do skończenia roboty i na pewno będziemy wykonywać ją bardziej sumiennie niż pracownik najemny. W końcu to my zamierzamy zamieszkać w wybudowanym przez nas domu.
Innym minusem może być ryzyko "potknięć" przybudowie domu, co oznacza drobne straty na materiałach i czasie wykonania.