Dlaczego lepiej kupić okna nowe, niż wstawiać używane?

Dlaczego lepiej kupić okna nowe, niż wstawiać używane?

​Okna to jeden z najważniejszych elementów każdego budynku. Niezależnie od tego, czy na co dzień mieszkamy w bloku czy domu jednorodzinnym – wybór wysokiej klasy ram i szyb ma niebagatelne znaczenie dla naszego codziennego komfortu. Dobrej jakości okna mogą nam dobrze służyć nawet przez kilkadziesiąt lat. Dlaczego więc wielu Polaków decyduje się montaż starych, używanych okien w swoich domach?

Używane okna – czy to ma sens?

Montaż używanych okien niesie za sobą zaledwie jedną, pozorną zaletę. Używane ramy i skrzydła są tanie, a nawet często oddawane na różnych grupach w sieci całkowicie za darmo. Na tym etapie nie ponosimy więc żadnych kosztów. Narażamy się jednak na znaczne komplikacje w przyszłości. Używana stolarka okienna może być uszkodzona oraz sprawiać niemałe problemy podczas montażu. Abstrahując już od tego, że często nie znamy parametrów montowanych okien, to ciężko jest dopasować otwór okienny do istniejącej ramy. Narażamy się również na problemy z odbiorem nieruchomości, gdyż okna wykorzystywane w dawnych latach, niekoniecznie spełniają aktualne standardy

To jednak dopiero początek kłopotów, jakie może nieść za sobą montaż używanych okien. Stolarka okienna służy przecież nie tylko do zapewnienia odpowiedniej ilości światła w naszym domu, ale także pełni kluczową funkcję w zakresie bezpieczeństwa i komfortu cieplnego. Nikt nie chce martwić się nieszczelnościami oraz awaryjnymi zamki. Każdy pragnie czuć się w swoim domu komfortowo i bezpiecznie. Używaną stolarkę okienną lepiej zatem zostawić na drobny remont altany działkowej lub po prostu oddać ją do recyklingu.

Nowe okno – ekologiczne i oszczędne

Wybór nowych okien niesie za sobą szereg zalet. Choć na etapie montażu jest to rozwiązanie droższe, to dobrej klasy okna, pochodzące od renomowanego producenta, znacznie lepiej izolują nieruchomość przed utratą ciepła. Pozwala to zmniejszyć rachunki za ogrzewanie o kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt procent. Poza tym montaż wykonany przez profesjonalistów gwarantuje doskonałą dźwiękoszczelność, co ma szczególne znaczenie, gdy mieszkamy w mieście lub w pobliżu ruchliwej trasy. Nowe okna to także gwarancja bezpieczeństwa. W zależności od potrzeb możemy wybrać modele wyposażone w specjalne systemy antywłamaniowe lub standardowe, które pod względem bezpieczeństwa znacznie wyprzedzają stolarkę okienną stosowaną kilkanaście, kilkadziesiąt lat temu.

Co na to prawo?

Przepisy prawa budowlanego zobowiązują nas do wykorzystywania stolarki okienno-drzwiowej w standardzie energooszczędnym. Wykorzystanie okien spełniających restrykcyjne wymogi dotyczące przenikania ciepła mogą okazać się niezbędne w trakcie uzyskiwania świadectwa energetycznego. Od 28 kwietnia 2023 roku każdy dom lub mieszkanie przeznaczone na sprzedaż musi posiadać ten certyfikat. Wcześniej taki obowiązek ciążył wyłącznie na właścicielach nowo wybudowanych nieruchomości.

Co ważne świadectwo charakterystyki energetycznej jest niezbędne także przy wynajmie mieszkania, a za jego brak grożą wysokie kary. Jeżeli zależy nam na tym, aby nasz dom spełniał wszelkie wymogi cieplne – inwestycja w odpowiedniej jakości stolarkę okienno-drzwiową może okazać się niezbędna.

Artykuł powstał we współpracy z DRUTEX SA – polską firmą produkującą okna, drzwi, rolety oraz żaluzje fasadowe. Marka może pochwalić się blisko 40-letnim doświadczeniem. DRUTEX jest jednym z liderów rynku stolarki okienno-drzwiowej w Europie i marką rozpoznawalną na całym świecie. Główna siedziba firmy znajduje się w Bytowie. Mimo światowej ekspansji firma nadal prowadzi produkcję całkowicie w Polsce. Przedsiębiorstwo posiada własny dział badań i rozwoju, biuro konstrukcyjne oraz laboratorium badawcze, dzięki czemu ma pełną kontrolę nad procesem na każdym etapie.

Nowoczesny dom

ul. Piękna 5 25-415 Kraków

522-310-428

kontakt@e-projektydomow.pl