Czy da się oszczędzić na budowie domu?
Teoretycznie przy budowie domu nie powinno się oszczędzać na niczym. Wszystko powinno być dobrej jakości, aby służyć latami, ale jeśli trzeba trzymać się przewidzianego budżetu, należy podjąć próbę oszczędzania. Musi to być jednak oszczędzanie świadome, tak aby dom po kilku latach nie zaczął się rozpadać, a rachunki za ogrzewanie nie pochłaniały połowy dochodów rodziny.
Na czym zacząć oszczędzać, budując dom?
Oszczędzanie warto rozpocząć od doboru właściwego projektu. Im prostszy kształt domu, bez ozdobników, uskoków, wykuszy, tym tańsza budowa i wykończenie. Optymalny kształt domu to prostokąt, natomiast dach bez ozdób, dwuspadowy.
Wielkość domu - czynnik generujący koszty
Korzystniejszym cenowo rozwiązaniem jest budowa domu parterowego, a jeśli fundusze na to pozwalają, warto postawić dom piętrowy, ponieważ budowa domu z poddaszem kosztuje podobnie, a jednak poddasze nie daje już takich możliwości wykorzystania.
Warto również przemyśleć wielkość domu, biorąc pod uwagę, ile osób będzie w nim mieszkać. Nie warto budować domu powyżej 180 m², ponieważ będzie to już duży dom, który trudno w późniejszym czasie ogrzać, a na etapie wznoszenia wybudować i wykończyć. Jest to niepotrzebny wydatek, który można przeznaczyć na inne cele.
Oszczędzanie na instalacji i pokryciu dachu - budowa domu
Zaoszczędzić można również na instalacji. Nie ma potrzeby instalowania najnowocześniejszych rozwiązań. Proste rozwiązania są najlepsze.
Zamiast dachówki ceramicznej, blachodachówka, która jest o wiele tańsza, a również dobra. Okna plastikowe, zamiast drewnianych oraz szereg innych ekstrawagancji, które są modą, a nie potrzebą.