Oświetlenie kuchni - porady i aranżacje

Oświetlenie kuchni - porady i aranżacje

Oświetlenie w kuchni - ważnu aspekt, o którym zapominamy

Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że oświetlenie takiego pomieszczenia jak kuchnia jest bardzo ważną i wcale nie łatwą sprawą. A jednak i dlatego powinniśmy szczególnie zadbać o właściwe oświetlenie w tym właśnie pomieszczeniu. Generalnie oświetlenie kuchenne możemy podzielić na trzy grupy. I tak mamy standardowe oświetlenie sufitowe, a ponadto oświetlenie wszystkich blatów roboczych i tak zwane oświetlenie dekoracyjne.

Oświetlenie ogólne kuchni

Jeśli chodzi o oświetlenie ogólne umiejscowione na suficie, źródło światła powinno mieścić się w centralnej części sufitu, aby kuchnia była oświetlona dostatecznie. Jeżeli mamy dużą kuchnię i wydzieloną część na jadalnię ze stołem to i bezpośrednio nad nim musimy zamontować lampę. Poza tradycyjną lampą wiszącą możemy kuchnię oraz część przeznaczoną na jadalnię oświetlić tak zwanym oświetleniem punktowym, ale tu należy dobrze owe punkty rozłożyć.

Równie ważne jest oświetlenie wspomnianego już blatu roboczego. Możemy zrobić to za pomocą lamp halogenowych, świetlówek czy listw ledowych, które umieścimy pod meblami, nad blatem. Dzięki temu będziemy mogli zupełnie swobodnie przygotować posiłek czy dokładnie posprzątać blat. Ważne jest to, aby wybrane przez nas oświetlenie emitowało światło neutralne, jak najbardziej zbliżone do światła naturalnego.

Dekoracyjne światło w kuchni

Oświetlenie pełniące funkcję typowo dekoracyjną jest szczególnie ważne jeśli mamy kuchnię otwartą, która wychodzi na salon. Tutaj także możemy zastosować lampki halogenowe oraz oświetlenie ledowe. Ciekawą propozycją jest umieszczenie specjalnych listw ledowych nad podłogą w miejscu, gdzie przebiega "umowna granica" pomiędzy kuchnią a salonem. Ozdobne oświetlenie możemy też umieścić w wielu innych miejscach.

Nowoczesny dom

ul. Piękna 5 25-415 Kraków

522-310-428

kontakt@e-projektydomow.pl