Nieruchomość na wynajem i sprzedaż

Nieruchomość na wynajem i sprzedaż

Nieruchomość - wynająć czy kupić?

Wydaje się, że obecnie wiele osób decyduje się na to, by kupować nieruchomość po to, by ją wynajmować. Taka oferta staje się atrakcyjna szczególnie w dużych miasta, gdzie stopa zwrotu przy takiej inwestycji będzie większa dwa razy niż w przypadku lokat bankowych. W związku z tym ludzie biorą kredyty i kupują nieruchomości, licząc na to, że będzie to świetna długotrwała inwestycja, która będzie wyjątkowo opłacalna. Najważniejszą kwestią przy podjęciu decyzji o kupnie lokalu w takim celu trzeba będzie określić sobie docelową grupę. Musimy wiedzieć, jaki jest target mieszkaniowy. W zależności od tego, czy będzie to nieruchomość dla studentów, pracowników czy rodzin mogą być inne istotne elementy, które będzie trzeba wziąć pod uwagę. W tej chwili tak naprawdę wszystkie te grupy to liczni potencjalni najemcy. Trzeba jednak wybierać pod kątem tej grupy, ponieważ względem tego bardzo ważna będzie lokalizacja mieszkania.

Najważniejsza kwestia przy kupnie nieruchomości - lokalizacja

Oczywiście na pytanie, jakie mieszkanie kupić na samym początku pojawia się odpowiedź: z dobrą lokalizacją. Ale również i to będzie kwestia, którą można rozpatrywać w różny sposób, ponieważ inna będzie lokalizacja dla studentów, którzy będą chcieli blisko do uczelni, a inna będzie lokalizacja dla rodzin, które raczej będą chcieli mieć blisko do centrum miasta. Także dobra lokalizacja będzie blisko najbardziej prestiżowych miejsc w mieście. Oczywiście dla rodzin będzie ważna także lokalizacja bezpieczna, dlatego takie dzielnice, które są określane jako niebezpieczne, nie będą dobrym wyborem, ponieważ będzie trudno tam wynająć mieszkanie. Dodatkowo warto, by mieszkanie było dobrze skomunikowane z innymi częściami miasta. Lion’s Bank, który prowadzi skrupulatne badania i analizy, podkreśla, że najlepsze będą takie lokale, gdzie jest mały metraż, ponieważ tam mamy największy zysk. Im mniejszy metraż, tym większa rentowność. Zakłada się, że właśnie w tym kierunku powinno się iść. Badania wskazują, że trzeba brać metraż i jednocześnie również liczbę pokoju. Tutaj zakłada się, że dobre będzie powiedzenie: lepiej kupować pokoje, a nie metry. W dużych miastach największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania, gdzie są dwa pokoje oraz kawalerki.

Metraż mieszkania - istotny aspekt

Większość współczesnych najemców tak naprawdę bardziej interesuje się trzypokojowymi mieszkaniami, gdzie mamy małą powierzchnię niż M2. Czasami, jeśli ma się więcej gotówki, można się również zdecydować na kupno dwóch kawalerek niż jednego dużego mieszkania. Także kolejnym ważnym elementem będzie również to czy mieszkanie będzie dobrze usytuowane i funkcjonalne. Największym zainteresowaniem cieszą się pierwsze i drugie piętro. Dużo mniej osób decyduje się na to, by wynajmować mieszkania zlokalizowane na parterze czy na czwartym piętrze. Najemcy patrzą również na to czy w mieszkaniu znajduje się winda. O kupnie lokalu powinna także decydować jego możliwa funkcjonalność oraz to jak będzie można na swój sposób zaaranżować wszystkie pomieszczenia. Jeśli lokale są nieustawne, albo mają przechodnie pokoje, to już na starcie tracą względem innych możliwości. Jeśli będziemy wybierać lokal pod wynajem to warto wczuć się w rolę najemców, by zastanowić się ,na czym takim osobom będzie szczególnie zależeć.

Nowoczesny dom

ul. Piękna 5 25-415 Kraków

522-310-428

kontakt@e-projektydomow.pl