Oświetlenie ogrodowe - klimat i użyteczność

Oświetlenie ogrodowe - klimat i użyteczność

Każdy, kto posiada dom prywatny z ogrodem, koniecznie powinien pomyśleć o takiej kwestii jak oświetlenie ogrodowe. Posiadanie owego zewnętrznego, ogrodowego oświetlenia niesie za sobą bardzo wiele korzyści. Warto zatem bliżej przyjrzeć się temu tematowi.

Oświetlenie w ogrodzie - niezwykły klimat

Ogród jest miejscem wyjątkowo ważnym, pełniącym rozmaite funkcje, dlatego też jeśli ów ogród posiadamy, powinniśmy o niego odpowiednio zadbać - sprawić, aby był piękny i bezpieczny, aby był miejscem do wypoczynku, relaksu i zabawy. Oświetlenie ogrodowe bez dwóch zdań tworzy wyjątkowy klimat. Miło jest posiedzieć ciepłymi wieczorami w ogrodzie, przy delikatnym blasku lamp. Nie rażą one, nie narzucają się, ale z drugiej strony tworzą bardzo ważne poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Ogród nocą prezentuje się inaczej niż za dnia, ma w sobie coś romantycznego i tajemniczego, warto to wyeksponować dzięki właściwemu oświetleniu, aby móc podziwiać piękno ogrodu i cieszyć się nim.

Obecnie wybór wśród lamp ogrodowych jest tak ogromny, iż każdy z całą pewnością znajdzie takie, które w pełni będą odpowiadać jego potrzebom i wymaganiom. Niezależnie od tego, jaki ogród się posiada, bardzo nowoczesny czy też tradycyjny, dobór odpowiedniego oświetlenia zewnętrznego nie będzie problemem. Oświetlić w ogrodzie można dosłownie wszystko, od oczek wodnych (tutaj w grę wchodzą specjalne, właściwie zabezpieczone lampy) i roślin, po podjazdy, schody, ścieżki, trawniki.

Oświetlenie w ogrodzie a bezpieczeństwo

Zadaniem oświetlenia ogrodowego jest nie tylko wprowadzenie klimatu, estetyki i dekoracji. Oświetlenie takie ma również na celu zapewnienie bezpieczeństwa pod wieloma różnymi względami. Przede wszystkim oświetlony dom oraz ogród są zdecydowanie trudniej dostępne dla potencjalnego włamywacza. Osoba nieproszona musi liczyć się z tym, że nie przemknie przez ogród niezauważona. Wobec tego istnieje duże prawdopodobieństwo, iż uzna naszą posiadłość za cel zbyt niebezpieczny i trudny do zdobycia.

Oświetlenie w ogrodzie zapewni nam dobrą widoczność. Dzięki temu, spacerując nocą po ogrodowych alejkach, nie potkniemy się o kamień, gałąź czy cokolwiek innego, unikniemy upadku. Jak zaś wiadomo, upadek taki w najlepszym przypadku mógłby się skończyć bolesnymi stłuczeniami, a może nawet złamaniem ręki czy nogi, rozbiciem głowy? Z tych samych przyczyn dobrym pomysłem jest oświetlenie wspomnianych już schodów oraz podjazdu. Warto to przemyśleć...

I kolejna kwestia – oświetlenie ogrodowe gwarantuje bezpieczeństwo nie tylko nam, ale i naszym roślinom. O ile w przypadku „bliższego spotkania” z drzewem to raczej my doznamy szkody, o tyle już wszelkie kwiaty i krzewy są na tyle delikatne, że zwyczajnie mogłyby nie przeżyć kontaktu z naszymi stopami. Człowiek zazwyczaj traci orientację w terenie, gdy zapada zmierzch, więc bardzo prawdopodobne jest to, iż spacerując wieczorem po ogrodzie, wejdziemy niechcący na rabatki i zniszczymy je.

Jakie oświetlenie ogrodowe wybrać?

Jak już było wspomniane, wybór wśród oświetlenia zewnętrznego jest ogromny. Zanim zatem podejmiemy ostateczną decyzję, warto dokładnie przejrzeć dostępne oferty. Ciekawą propozycją są serie lamp ogrodowych. Zazwyczaj można znaleźć w takim zestawie lampy stojące, wiszące, kinkiety oraz latarnie ogrodowe. Takie rozwiązanie sprawi, że efekt końcowy będzie wyjątkowo estetyczny, bo całe oświetlenie będzie spójne. Należy pamiętać o tym, iż kupując oświetlenie w różnych stylach, kolorach, wykonane z różnych materiałów, ów efekt może być nie najlepszy i nieprzyjemnie rzucać się w oczy.

 

Nowoczesny dom

ul. Piękna 5 25-415 Kraków

522-310-428

kontakt@e-projektydomow.pl