Jak wybrać dywan zewnętrzny?

Jak wybrać dywan zewnętrzny?

Aby dom był przytulny, umieszczamy w nim wiele dywanów.  Na tarasie lub balkonie spędzamy równie dużo czasu, zwłaszcza latem. Dlaczego więc nie zadbać, by również to miejsce miało ciepłą atmosferę? Dywan zewnętrzny musi być zarówno atrakcyjny wizualnie, jak i być odporny na czynniki atmosferyczne. Jak zatem wybrać odpowiedni? Czym się kierować i na co zwracać uwagę?

Zastosowanie dywanów zewnętrznych  

Dywan zewnętrzny można zastosować do zakrycia niezbyt atrakcyjnej wykładziny czy płyt wykonanych z nieeleganckiego betonu. Gdy zastosujemy dywan na balkonie posiadającym zadaszenie, nie będziemy musieli przejmować się tym, że opady deszczu go zniszczą, dlatego najlepiej zdecydować się na ten element wystroju, jeśli nasz taras posiada dach.  Kiedy jeszcze dywan świetnie się sprawdzi?  Gdy w domu są dzieci. Zabawa na świeżym powietrzu będzie o wiele bardziej przyjemna, gdy dziecko będzie mogło bawić się na miękkim dywanie. Takie otoczenie sprzyja również nauce. Dywany zewnętrzne przydadzą się też rodzicom.  Od teraz wieczór ze znajomymi na tarasie okaże się jeszcze bardziej komfortowy. 

Gdzie umieścić dywan na tarasie? Gdzie dywan na balkonie?

Rozmieszczenie dywanów zależy przede wszystkim od dostępności powierzchni. Zależnie od tego, jaką przestrzenią dysponujemy, zarówno na balkonie, jak i na tarasie, możemy umieścić dywan na przykład: 

  •  Pod doniczkami – stworzy piękną namiastkę ogrodu.

  •  Przy drzwiach – tak by imitował mały chodnik.

  •  Przy meblach – zręcznie podzieli przestrzeń na części.

O ile przy tarasach nie ma utartych reguł i dywan zewnętrzny można rozłożyć właściwie wedle własnego uznania, to na balkonach ze względu na ich kształt powinniśmy układać dywany wzdłuż dłuższej ich krawędzi, a także pamiętać by znajdowały się pod dachem.

Czym się kierować, wybierając dywan zewnętrzny? 

Po pierwsze rozmiar. Dywan musi być dopasowany do wielkości tarasu. Nie zawsze jednak chcemy, by dywan pokrył całą podłogę, dlatego warto też zwrócić uwagę na układ przestrzeni. Zanim dokonamy zakupu, dokładnie przyjrzyjmy się balkonowi i dokonajmy niezbędnych pomiarów. 

Po drugie kolor.  Warto dopasować kolor dywanu zewnętrznego do pozostałych dekoracji na tarasie. Dobrze, by był on dopasowany do mebli lub koloru podłogi.

Po trzecie materiał. Ze względu na duże wystawienie dywanu na czynniki atmosferyczne, warto wybrać model wykonany z materiału odpornego na zniszczenia - na przykład polipropylenu. Naturalne włosie nie sprawdzi się na zewnątrz, gdyż szybko się eksploatuje pod wpływem słońca czy wilgoci.

Modny dywan zewnętrzny 

Dekoratorzy wnętrz są zgodni, że prostota nadal pozostaje w modzie. Dywany o prostym designie lub jednolitym kolorze - na przykład szarym - są na tyle uniwersalne, że sprawdzą się na każdym tarasie, a przy tym będą wyglądać stylowo niezależnie od nurtu, w jaki wpisuje się obecny wystrój. Styl hygge, czy skandynawski? Minimalistyczny dywan wpasuje się wszędzie. Na balkonie można również oczywiście zaszaleć i postawić na barwny lub bogaty we wzory dywan. Marokańskie ornamenty, liście, przeróżne ozdoby - dywanowy rynek dysponuje szeroką gamą dekoracji do wyboru. Pamiętaj, że powinieneś wybrać przede wszystkim taki dywan, który Ci się podoba!

 

 

Nowoczesny dom

ul. Piękna 5 25-415 Kraków

522-310-428

kontakt@e-projektydomow.pl