Małe mieszkanie - aranżacja światłem

Małe mieszkanie - aranżacja światłem

Czy małe mieszkanie to problem?

Jeśli mamy małe mieszkanie nie musimy od razu zamieniać je na większe, gdy czujemy, że nasza prywatna przestrzeń jest zbyt mała. Prawda jest taka, że czasem wystarczy zastosować się do kilku wskazówek, aby sprawić, że naprawdę małe domowe pomieszczenia optycznie staną się większe, bardzo przestronne.

Oświetlenie małego mieszkania - optyczne powiększenie

Warto mieć świadomość tego, że jedną z najważniejszych spraw jest oświetlenie - zarówno to naturalne jak i sztuczne. Jeśli chodzi o światło naturalne, to dużą rolę odgrywa tu okno, które powinno wpuszczać owego światła do pomieszczenia jak najwięcej, a nie blokować mu dostęp. Jeśli zatem mamy mały salon, kuchnię czy sypialnię, musimy pamiętać, aby nie zasłaniać okna. W takiej sytuacji ciężkie, długie firany i zasłony odpadają. Lepiej postawić na delikatne firanki sznurkowe czy tiulowe, które będą przepuszczać światło.

Rodzaje oświetlenia w mieszkaniu

Jeśli chodzi o światło sztuczne, to możemy podzielić je na oświetlenie główne, dekoracyjne i punktowe. Oświetlenie główne mieści się standardowo na suficie, w jego centralnej części i pełni funkcję użytkową. Jeśli chodzi o małe pomieszczenia, ale pod warunkiem, że są dość wysokie, możemy pozwolić sobie na żyrandole i lampy wiszące, których wysokość będziemy mogli wyregulować ręcznie.

Ważną rolę zarówno w dekoracji jak i w kwestii optycznego powiększenia pomieszczenia odgrywać będzie oświetlenie punktowe, które jednak musi być odpowiednio dobrane i rozmieszczone. Oświetlenie tego typu może stworzyć przyjemną atmosferę, zbudować nastrój. Dużą zaletą oświetlenia tego rodzaju jest to, że za jego pomocą możemy ukryć pewne niedoskonałości wnętrza, a elementy, które wręcz wymagają podkreślenia, uwypuklić. Oświetlenie punktowe świetnie sprawdzi się w różnych wnękach, w ramach luster, szaf czy obrazów. Warto przy tym wszystkim zainwestować w technologię LED, dzięki której zaoszczędzimy sporo energii. Poza tym lampki ledowe są bezpieczne dla naszego wzroku.

Nowoczesny dom

ul. Piękna 5 25-415 Kraków

522-310-428

kontakt@e-projektydomow.pl