Fiołek rogaty - kwiat perfekcyjny do ogrodu

Fiołek rogaty - kwiat perfekcyjny do ogrodu

Fiołek rogaty - skąd pochodzi?

Fiołek rogaty (Viola cornuta) jest byliną z rodziny fiołkowatych uprawianą przede wszystkim dla ozdoby ogrodów i balkonów, do skalniaków. W naszym kraju nie występuje jeszcze zbyt często, ale w zachodniej Europie jest bardzo popularny, bo nie tylko przepięknie kwitnie, ale na dodatek cudnie pachnie. Fiołek rogaty nie tylko na rabatach i w donicach wygląda zachwycająco, doskonale sprawdza się też w mniejszych bukietach, no i ten zapach!

Charakterystyka fiołka rogatego

Fiołek rogaty jest niezbyt wysoki, dorasta najwyżej do 35 centymetrów, szerokość to około 15 centymetrów. Na mięsistych, często pokładających się łodygach osadzone są owalne, ciemno-zielone liście ze sporymi przylistkami. Dolne liście fiołka rogatego mają ponętny kształt serca, górne liście są lancetowate.

Kwiaty są w tej bylinie najważniejsze, delikatne, ale jednocześnie dość wyraziste o kreskowanych płatkach z żółtymi środeczkami (dolny płatek jest większy od pozostałych, ale ta dysproporcja jest celowym wybrykiem natury, bo dodaje jeszcze urody) najczęściej w kolorze fioletowo–niebiesko (dzięki różnym rodzajom krzyżówkom fiołek rogaty może mieć też wiele innych barw, choć te tradycyjne podobają się najbardziej). Powszechnie uważa się, że fiołek rogaty jest bardzo podobny do bratka, może i jest pewne podobieństwo, ale kwiaty fiołka są nie tylko ładniejsze, na dodatek jeszcze fajnie pachną. Fiołek rogaty kwitnie praktycznie cały sezon, od wczesnej wiosny do jesieni, ale trzeba pamiętać, że jest to bylina dwuletnia. Bez względu na to czy w drugim roku kwitnienie jest bogate, czy nie, jeśli chcemy, by fiołek rogaty był ozdobą ogrodu, trzeba usunąć rośliny i posadzić świeże.

Fiołek rogaty jest rośliną, która ma wybitny talent do rozmnażania. Nasiona tej byliny bardzo łatwo się wysiewają, więc wyrastają obficie czasem w najmniej spodziewanych miejscach, nawet w szparach w betonie, każdy rodzaj gleby im odpowiada, ich żywotność po prostu zadziwia. Oczywiście można nasiona wysiewać do inspektów, najlepiej na początku lata w czerwcu, ewentualnie na początku lipca, pikujemy po wzejściu za około dwa, najwyżej cztery tygodnie, a na stałe miejsce wyrosłe już sadzonki przesadzamy we wrześniu.

Dlaczego warto uprawiać fiołka rogatego w ogródku?

Mimo że fiołek rogaty to odporna, silna bylina, stanowisko wysiewu trzeba wybrać bardzo starannie. Roślina nie za bardzo lubi ani pełnego słońca, ani cień- optymalne rozwiązanie to stanowisko pół cieniste, ale jeśli nie mamy wyboru, to już lepiej zdecydować się na ocienione miejsce, bo w pełnym słońcu bylina po prostu będzie miała kiepski kwiatostan, a właśnie o to chodzi nam najbardziej. Jeśli chodzi o podłoże, to fiołek rogaty nie jest bardzo wymagający, ale zdecydowanie woli ziemie gliniaste niż mocno przepuszczalne, najlepiej o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym, koniecznie musi choć trochę zatrzymywać wodę.

Fiołek rogaty dobrze znosi mróz, nie wymaga skomplikowanej, czy pracochłonnej pielęgnacji, da sobie radę nawet pośród chwastów, jednym słowem, będzie zdobił i pachniał bez dużego wysiłku właściciela ogrodu czy balkonu.

 

Nowoczesny dom

ul. Piękna 5 25-415 Kraków

522-310-428

kontakt@e-projektydomow.pl