Gęsiówka biała alpejska - doskonała na rabatę

Gęsiówka biała alpejska - doskonała na rabatę

Gęsiówka biała alpejska - skąd pochodzi?

Gęsiówka biała alpejska (łacińska nazwa Arabis alpina) należy do najbardziej popularnych bylin skalnych z biologicznej rodziny kapustowatych.

Ojczyzną gęsiówki białej alpejskiej nie są, jak nazwa wskazuje, alpejskie stoki Europy, ale góry Kaukazu i góry okolic śródziemnomorskich. Dziś gęsiówka alpejska w naturze występuje wprawdzie dość rzadko, ale za to prawie we wszystkich górach europejskich, w górzystych terenach Azji Mniejszej, Kaukazu, Himalajów, a nawet w Arktyce. Jeśli chodzi o dzikie występowanie gęsiówki białej alpejskiej na terenie naszego, pięknego kraju, to znajdziemy ją oczywiście na słonecznych stokach Tatr i Babiej Góry, ale też w Pieninach.

Charakterystyka gęsiówki białej alpejskiej

W uprawie gęsiówka biała alpejska jest uprawiana jako ozdobna bylina do modnych dziś bardzo ogródków skalnych, rzadziej na rabatki, gdzie doskonale sprawdza się przy obsadzaniu murków oraz na kwiat cięty do niskich bukietów.

Gęsiówka biała alpejska pod względem wyglądu jest dość zmienna. W obrębie tego samego gatunku znajdziemy byliny różniące się znacznie kształtem liści czy wielkością kwiatów. Roślina tworzy zazwyczaj sporej wielkości poduszeczkowate kępy. Gęsiówka biała alpejska należy do mniejszych bylin- jej wysokość waha się zazwyczaj pomiędzy 10-20 centymetrów, pędy kwitowe wyrastają do wysokości 30 centymetrów. Spotykamy zarówno łodygi owłosione jak i całkiem nagie (te pierwsze są w zdecydowanej przewadze), łodygi posiadają rozłogi. Liście tej byliny mają też charakterystyczne, ząbkowane brzegi, a kształt liści przypomina nieco serce lub owal. Cała roślina jest lekko owłosiona w szarym odcieniu. To owłosienie ma oczywiście swoje bardzo praktyczne zastosowanie, bo w przyrodzie rzadko coś nie ma swojego zadania do wykonania, w tym przypadku dzięki takiej budowie liście utrzymują się na roślinie nawet wtedy, kiedy jest bardzo zimno i zwiększają tym odporność gęsiówki białej alpejskiej na mróz. Kwiaty, jak sama nazwa wskazuje, są białego koloru, zebrane w grona, czteropłatkowe (płatki korony mają długość 7-11 milimetrów), podczas kwitnienia płatki wydłużają się nieco. Gęsiówka biała zaczyna kwitnienie dość wcześnie na samym początku wiosny, czasem nawet w marcu, a już obowiązkowo na początku kwietnia. W zależności od odmiany i warunków pogodowych bylina może zakwitać nawet do sierpnia.

Owocem tej byliny jest spłaszczona łuszczyna o długości 3-5 centymetrów.

Gęsiówka biała alpejska rozmnaża się z nasion. W naturze jest samosiewna, w uprawie nasionka trzeba wysiać do skrzynek w kwietniu lub na początku maja. Pierwsze siewki pokazują się już po dziesięciu dniach, trzeba je pikować. Sadzonki gęsiówki przyjmują się dość trudno, trzeba uważać na zbyt wysoką temperaturę (woli niskie temperatury) i dbać o częste wietrzenie pomieszczenia.

Dlaczego warto uprawiać gęsiówkę białą w ogródku?

Gęsiówka biała alpejska nie jest byliną bardzo wymagającą – jest odporna, akceptuje prawie każde podłoże, byleby nie było za sucho, choć zdecydowanie bardziej woli glebę przepuszczalną, niż ciężką, gliniastą. Jest mrozoodporna, nie wymaga dodatkowego zabezpieczenia na zimę. Uprawy ogrodowe gęsiówki białej nie wymagają zbyt dużo pracy, wystarczy co jakiś czas przyciąć i usunąć przekwitłe pędy, a w razie suszy dodatkowo podlać.

Nowoczesny dom

ul. Piękna 5 25-415 Kraków

522-310-428

kontakt@e-projektydomow.pl