Gruntowanie ścian to podstawa

Gruntowanie ścian to podstawa

Zanim przystąpisz do malowania ścian, zwróć uwagę na przygotowanie podłoża. To od niego w dużej mierze zależy rezultat, jaki osiągniesz po nałożeniu farby.

Gruntowanie poprawia jakość podłoża, zwłaszcza gdy jest zbyt chłonne lub nie wystarczająco twarde. Pamiętaj, że inne działania należy podjąć, gdy do dyspozycji mamy podłoże nowe i inne, gdy mamy do czynienia ze starymi ścianami.

Jak powinno się gruntować ściany?

  • Gruntuj i maluj tradycyjne tynki dopiero po trzech tygodniach od ich wykonania.

  • Gdy chcesz pomalować tynki utworzone z płyty gipsowo-kartonowej, wystarczy, że zaczekasz, aż masa szpachlowa łącząca płyty wyschnie. Zajmie to zaledwie od jednego do kilku dni.

W jaki sposób gruntować stare podłoże?

  • By sprawdzić, czy wymaga ono gruntowania najlepiej przetrzeć podłoże wilgotną szmatką. Jeśli ściana kruszy się lub brudzi – użyj specjalnego preparatu (np. Uni Grunt).

  • Jeżeli farba złuszcza się, należy ją usunąć przy użyciu wody i szczotki. Miejscowe ubytki wypełnij masą szpachlową, a po wyschnięciu wygładź papierem ściernym.

  • Wyjątkowo trudne plamy na ścianie zamaluj farbą specjalnie do tego przeznaczoną lub usuń za pomocą papieru ściernego.

  • Gdy podłoże jest mocno zniszczone, ma pęknięcia i rysy, koniecznie będzie naniesienie siatki wzmacniającej i wypełnienie elastyczną zaprawą lub masą uszczelniającą.

  • Umyj dokładnie ścianę, jeśli pokryta była wcześniej farbą klejową. Użyj wody z szarym mydłem. W przypadku, gdy były to tylko dwie warstwy, wystarczy, że naniesiesz na nią grunt do podłoży porowatych.

  • Gdy na podłożu jest tapeta, masz dwie możliwości. Możesz ją pomalować, jeśli jest dobrze przyklejona. W przypadku, gdy odkleja się od ściany, trzeba ją usunąć. Możesz to zrobić w naprawdę prosty sposób: nakłuj tapetę, by w następnej kolejności nałożony specjalny preparat do jej usuwania mógł wniknąć i rozpuścić klej. Odczekaj czas, jaki przewidział producent, tapeta powinna odejść od ściany bez większych problemów.

 

Gdy Twoja ściana gruntowanie ma za sobą, możesz zacząć ją malować. Teraz pójdzie to sprawnie, a z efektu będziesz w pełni zadowolony.

Nowoczesny dom

ul. Piękna 5 25-415 Kraków

522-310-428

kontakt@e-projektydomow.pl