Remont instalacji gazowej

Remont instalacji gazowej

Przepisy dotyczące instalacji gazowej w domu

Przepisy prawne określają czas użytkowania domowej instalacji gazowej na dwadzieścia lat. Następnie należy dokonać wymiany elementów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo użytkowania, co w praktyce wiąże się z całkowitą wymianą instalacji gazowej. W takim przypadku nie ma jednak obowiązku zdobywania kolejnego projektu instalacji gazowej, gdyż dopuszcza się działanie na podstawie posiadanej już dokumentacji.

Kto może założyć instalację gazową w mieszkaniu?

Jednak tak jak w przypadku zakładania nowej instalacji jej remont może przeprowadzić jedynie osoba posiadająca odpowiednie uprawnienia. Zasadniczo remont polega na zidentyfikowaniu miejsc, gdzie następują wycieki gazu za pomocą specjalistycznego czujnika. Jeżeli ilość wycieków jest znaczna, zalecane jest całkowite zamknięcie instalacji gazowej i jej wymiana. Obecnie nowe instalacje wykonuje się najczęściej z wykorzystaniem rur miedzianych łączonych poprzez lutowanie twarde. Metoda taka zapewnia całkowitą szczelność, a jednocześnie znacznie ogranicza widoczne elementy instalacji.

Instalacja gazowa - zawory

W przypadku przyłączy do urządzeń końcowych w szczególności do kuchenek gazowych oraz pieców grzewczych konieczne jest stosowanie kulowych zaworów odcinających pozwalających na szybkie odcięcie dopływu gazu do każdego urządzenia. W przypadku rozbudowanych instalacji z wieloma punktami poboru gazu stosuje się również zawory odcinające w miejscach znajdujących się bezpośrednio za rozgałęzieniami instalacji, co pozwala na odcinanie w razie potrzeby jedynie wybranych jej elementów. Rozwiązania takie są również powszechne w budynkach posiadających kilka poziomów.

Nowoczesny dom

ul. Piękna 5 25-415 Kraków

522-310-428

kontakt@e-projektydomow.pl